V Sloveniji bodo volitve v Evropski parlament 26. maja 2019. Voli lahko vsak državljan EU s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki je star najmanj 18 let. Ob določenih pogojih je mogoče glasovati tudi iz tujine.
Volilni upravičenci v Sloveniji glasujejo na volišču v kraju svojega stalnega bivališča.
Vaše volišče najdete tukaj.
Izjeme:
Več informacij najdete tukaj.
Ni se vam treba prijaviti vnaprej, saj to samodejno uredijo pristojni nacionalni organi. Toda če ste pred kratkim zamenjali kraj stalnega bivališča, vam svetujemo, da na Ministrstvu za notranje zadeve preverite, ali sta vaše ime in priimek vpisana v volilni imenik.
Ni se vam treba prijaviti vnaprej, saj to samodejno uredijo pristojni nacionalni organi. Informacije o poteku volitev najdete tukaj
Da, v Sloveniji je omogočeno glasovanje po pošti za volivke in volivce, ki so:
V zgoraj naštetih primerih je treba obvestilo o glasovanju po pošti poslati na okrajno volilno komisijo najkasneje deset dni pred dnem glasovanja. Obvestilo (obrazec) za glasovanje po pošti se lahko dobi v zavodu, kjer je volivec, ali na spletni strani e-Uprava. Volilna komisija bo upoštevala le tiste glasove, prejete po pošti, ki bodo oddani v Sloveniji in ki jih bo prejela najkasneje do 12. ure po lokalnem času dan po volitvah.
Po pošti lahko enkrat ali vedno glasujejo tudi invalidi.
Da, lahko. Zahtevo za vpis v evidenco volilne pravice za volitve v Evropski parlament posredujete na Ministrstvo za notranje zadeve. Zahtevo lahko vložite osebno ali pošljete po pošti kadarkoli. Več informacij je na voljo tukaj.
Kontakt:
Ministrstvo za notranje zadeve
Direktorat za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo
Urad za upravne notranje zadeve in naturalizacijo
Sektor za registracijo prebivalstva in javne listine
Štefanova 2
SI-1501 Ljubljana
Slovenija
T: 01 428 49 61
E: gp.mnz@gov.si
Skladno z evropsko zakonodajo morajo vse države uporabiti volilni sistem, ki zagotavlja proporcionalno zastopanost, kar pomeni, da je število izvoljenih kandidatov na vsaki listi odvisno od deleža volilnih glasov, ki jih je zbrala lista.
V Sloveniji se poslanke in poslanci v Evropski parlament volijo po proporcionalnem načelu. Volivec lahko glasuje samo za eno listo kandidatov. Volivec lahko na glasovnici označi enega kandidata, ki mu daje prednost pred ostalimi kandidati na listi, za katero je glasoval (preferenčni glas). Kandidati, ki zberejo več preferenčnih glasov, imajo večje možnosti za izvolitev.
Več informacij najdete tukaj.
Politične stranke ali posamezniki, ki želijo kandidirati na volitvah v Evropski parlament, morajo kandidatno listo vložiti pri Državni volilni komisiji najkasneje trideseti dan pred dnevom glasovanja. Vse liste bodo dostopne tukaj.
Kako lahko glasujem v drugih državah?
Informacije za posamezno državo so na voljo v angleščini in v jeziku oz. jezikih izbrane države.